top of page

İrem Sefa Yayımlar
Kişisel Marka Yaratıcısı

İSY-2023_013.jpg

Benim Hikayem

Hakkımda

Merhaba!

Ben İrem Sefa Yayımlar.

Türkiye'de ilk defa sadece kadınlara kişisel marka danışmanlığı veren şirketim brandyMe çatısı altında,

İş hayatındaki kadınlar için kişisel marka danışmanlığı yapıyorum.

Şu ana kadar 10'dan fazla ülkede 1000'den fazla (girişimci, C level yönetici, doktor, psikolog, diyetisyen, danışman, koç, düşünce lideri, vb meslekten) kadınla kişisel markaları üzerine çalışarak, kendi alanlarında görünürlüklerinin ve bilinirliklerinin artmasını sağladım.

Aynı zamanda Meta (Facebook), SAP, Akbank, Brisa, Koton, Boeing gibi kurumsal şirket çalışanlarına kişisel markalaşma anlattım.

Dünya çapında kişisel marka gurusu olarak bilinen William Arruda'nın Dünyadaki tek ICF onaylı Kişisel Marka Programları olan "Certified Personal Branding Strategist", "Certified Digital Branding Strategist" ve "360Reach Analyst" programlarını tamamlayarak, Türkiye'de bu akreditasyona sahip tek kişisel marka danışmanıyım.

Ayrıca, 2022 yılında, Pazarlamanın babası olarak bilinen Philip Kotler’in ev sahipliği yaptığı dünyanın en büyük Pazarlama Etkinliği World Marketing Summit’te Kişisel Markalaşma alanında konuşma yapan sayılı uzmanlardan biri oldum.

Kişisel Marka Vaadim

Marka yönetimi ve stratejik pazarlama alanında kurumsal hayatta kazandığım uzmanlığı, uluslararası alandaki performans koçluğu deneyimlerimi, hayattaki en büyük tutkum ‘kadın potansiyelini ortaya çıkarmak’ ile birleştirip, kurucusu olduğum, brandyMe Kişisel Marka Danışmanlığı çatısı altında, iş hayatındaki iddialı kadınların, benzersiz değerini ve liderliğini ortaya koyan, onların görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmasını sağlayan kişisel markalarını yaratmalarını sağlıyorum.

İrem sefa yayımlar personal branding
İSY-2023_009.jpg

Kişisel Marka Danışmanlığı öncesi...

Kariyerime kurumsal şirketlerde başladım. Ülker, Sabancı Grup ve Tesco PLC gibi çok uluslu şirketlede stratejik pazarlama ve marka yönetimi alanında 7+ sene uzmanlaştıktan sonra son olarak Ülker’de Türkiye’nin lider markalarından birinin yöneticiliğini yaptım.

Daha sonra, kurum markaları için değil, birebir insanlarla, hatta özellikle kadınlarla çalışmak istediğimi farkedip, kurumsal hayattan istifa ettim. İnsanların, yaratmak istediği hayat için performanslarını nasıl artırabileceği konusunda uzmanlaşmak istediğim için, dünyanın önde gelen kişisel gelişim ve eğitim şirketi Landmark Worldwide’ın Londra Ofisi’nde uluslararası bölüm yöneticisi olarak, Avrupa çapında 100+ kişiye performans koçluğu yaptım. 

Hayat amacıma hizmet eden anlamlı bir kariyer yaratmak için sahip olduğum, tüm yetenek, deneyim, tutku, misyon ve güçlü yanları değerlendirirken, benim için noktalar iş hayatında kadınlar için kişisel marka danışmanlığı yapmakta birleşti. 

Sonrasında ilk olarak dünya çapında geçerli olan kişisel marka danışmanlığı sertifikasyonumu tamamlayarak brandyMe'yi kurdum.

Neden Kişisel Markalaşma?

İnsanların bu dünyaya getirdiği benzersiz hediyeyi ortaya çıkarmanın en etkili yolunun kişisel markalaşma olduğuna inanıyorum.

Bu sebeple Türkiye'de ilk defa sadece iş hayatındaki kadınlara kişisel marka danışmanlığı veren

 brandyMe Kişisel Marka Danışmanlığı'nı kurdum.

Kişisel markalaşmanın gücünü daha geniş kitlelere ve kurumlara yaymak amacıyla Türkiye'deki ilk ve tek Kişisel Marka Akademisi'nin kurdum.

Yine aynı sebeple, Kişisel Marka Akademisi, yüzlerce kişinin kariyer yolculuğunda kişisel marka bilinci oluşturmak için, alanında öncü girişimciler, sanatçılar, spor insanları, STK Liderleri ve iş insanlarının ilham veren kişisel marka hikayelerini paylaştığı, kişisel marka uzmanlarının ise kişisel markalaşma stratejilerini yüzlerce insana aktardığı Türkiye'nin tek Kişisel Marka Zirvesi'ne 2021'den beri liderlik ettim.

İSY-2023_030.jpg
İSY-2023_091.jpg

Misyonum

Ben, insanın sahip olduğu ve kendinden alınamayacak en kıymetli şeyin yine kendi; 'olduğu kişi' olduğunu düşünüyorum.

Misyonum,

Birlikte çalıştığım kadınların

en benzersiz, en samimi ve en etkili halini ortaya çıkartarak dünyaya anlamlı bir katkı sağlaması ve sağladıkları katkının, kendi hayat yolculuklarına ve hedeflerine hizmet edecek şekilde maddi ve manevi karşılığını almaları.

Çünkü fayda yaratma konusunda iyi olsak da, yarattığımız faydanın karşılığını alma konusunda o kadar da iyi değiliz sanki ;)

Eğitim

4 ülke, 4 üniversite ve 5 bölüm okumuş biri olarak, okumaya doymayanlar kulübü başkanı oldum diyebilirim :)

İlk olarak Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde her sene yüksek şeref listesine girdim ve bölümümü dereceyle bitirdim. Aynı zamanda İngilizce İşletme Bölümü'nde çift anadal yaptım ve İşletme okurken özellikle pazarlama alanında eğitim aldım. Lisans eğitimi gördüğüm sırada Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Hollanda'da Maastricht Üniversitesi'nde Avrupa Çalışmaları Bölümü'nde tam burslu eğitim aldım. Ulusların, sınırlar ve kültürler ötesi birleşmesi, insanların 'bir' olması ezelden beri ilgimi çektiği için, yine burs kazanarak, Centre International de formation Européenne'de

Uluslarası İlişkiler ve Avrupa Birliği Siyaseti üzerine master yaptım.

Son olarak topluma fayda yaratacak girişimler yaratmanın önemine inandığım için Oxford Üniversitesi'nde

Sosyal Girişimcilik Programı'nı tamamlayarak eğitim hayatımı (şimdilik :p) noktaladım.

İSY-2023_034.jpg
İSY-2023_067.jpg

Sosyal Sorumluluk

Hayattaki en büyük tutkum,

kadınlar ve çocukların kendilerini özgür ve güçlü hissedebildiği bir dünya yaratmak.

Kadınların kendi potansiyellerini, hayallerini gerçekleştirmek için kullanmaları yönünde güçlendirmek ve çocukların olduğu halleriyle kabul edildiği ve anlaşıldığı

bir dünya yaratabilmek.

Kendi inisiyatifimle başlattığım ve alanında uzman mentorlardan oluşan 'She Can Do it!' gönüllü mentorlük programı ile birçok üniversiteli öğrencinin kendi potansiyelini fark etmesine ve hayalleri doğrultusunda adım atmasına vesile oldum. Daha sonra içinde Boğaziçi Caz Korusu'na bağlı Boğaziçi Gençlik Korusu'nun da yer aldığı ‘We Can Do it!’ isimli bağış etkinliği gerçekleştirerek etkinliğin tüm geliriyle üniversiteli kız öğrencilere eğitim ve dil bursu sağladım. TurkishWin’de yine kız öğrenciler için gönüllü mentorlük yaptım. Pandemi döneminde evde kapalı kalmaktan sıkılan ve sosyalleşemeyen 6-10 yaş çocuklarının, ebeveynleriyle birlikte online platformda eğlenebilmesi ve sosyalleşebilmesi için "Her Çocuk Bir Alem Festivali" ni düzenleyerek etkinliğin gelirini İzmir'de depremden etkilenen çocuklar yararında bağışladım.  Bizbizze Kadınlar için Destek ve Fikir Derneği'nde kadın girişimciler için mentorlük yaptım.

Yeditepe, Dokuz Eylül, Hacettepe gibi üniversitelerde, gençlerin erken yaşlarda kişisel marka konumlandırmalarını yaparak iş hayatında öne çıkmaları için kişisel marka eğitimleri verdim. Düzenli olarak iş hayatının farklı alanlarından kadınları İstanbul'da ve İzmir'de bir araya getirdiğim, Her Kadın Bir Marka Network etkinliklerii Koruncuk ve Öğretmen Akademisi Vakfı yararına gerçekleştirdim.

Yine iş hayatının farklı alanlarındaki kadınlar için, Galatasaray Üniversitesi'nde, depremden etkilenen kız çocuklarını yararına, kişisel marka hızlandırma programında 2 gün boyunca eğitim verdim.

Şu anda Hackquarters'da da yine kadın girişimciler için kişisel markalaşma üzerine eğitimler veriyor ve mentorlük yapıyorum. 

En Büyük Lüksüm

 Sevdiğim yerlerde, sevdiğim insanlarla olmak ve sevdiğim işi yaparak, önemsediğim, inandığım ve seçtiğim kişi ve gruplara katkı sağlamak

benim bu hayattaki en büyük lüksüm. 

Bir bakıma ben, bu lükse, birlikte çalıştığım tüm kadınların da sahip olması için çalışıyorum.

Bunu kendi kişisel markamı yaratarak önce kendime yapabildiğim için de kendimi şanslı hissediyorum.

İSY-2023_047.jpg
İSY-2023_065.jpg

"Görünmek
Gösteriş Yapmak Değildir!"

Hepimiz kendi benzersizliğimizle dünyaya geliyoruz fakat zaman geçtikçe kim olduğumuzu ve ne kadar özel olduğumuzu unutuyoruz.

Özellikle biz kadınlar...

İşlerimizde son derece eğitimli, deneyimli ve donanımlı olmamıza rağmen, kendimizi mükemmel hissedene kadar öne çıkmakta endişe ediyoruz. 

Danışmanlık görüşmelerimin en zor kısmı

'Güçlü özelliklerin ne?' sorusunun cevabını keşfetmekle geçiyor.

Gösteriş yapma korkusuyla görünmekten çekiniyoruz.

Sonra da iş hayatında emeğimizin ve değerimizin karşılığını maddi ve manevi alamıyoruz.

Fayda ve fark yaratma konusunda bu kadar tutkulu olmamıza rağmen geride durmamızın sadece kendi üzerimizde değil, bu dünya üzerinde de bir etkisi var.

Şunu unutmayalım ki;

"Görünmek, gösteriş yapmak değildir!"

Öne çıkma zamanı!

Benim işim, kadınların dünyaya getirdikleri  benzersiz hediyeyi ortaya çıkartmak ve dolasıyla ortak faydaya hizmet etmek. Gerçekte olduğumuz kişiyi yaşadığımızda, yarattığımız fayda ve farkla bu dünyanın çok daha yaşanılır bir yer olacağına inanıyorum.  

O yüzden brandyMe,  ve Brand Women Leaders Network, benim için bir işten ziyade, bana kim olduğumu ve neden burada olduğumu hatırlatan,

beni her gün heyecanla yataktan kaldıran bir motivasyon kaynağı!  

Ne tasadüftür(!) ki kariyer yolculuğum başından beri beni tam da bu iş için hazırlamış.  

Tüm iş hayatım boyunca harika kadınlar benim arkamda rüzgar oldu (hepsine selam olsun!),

bundan sonra da benim başka harika kadınların arkasında rüzgar olmam niyetiyle...

"Kendi için ayağa kalkmış bir kadın,

tüm kadınlar için ayağa kalkmış demektir!"

İSY-2023_042.jpg
bottom of page