top of page
İlgi Alanları: Hoş Geldiniz
İrem Sefa Yayımlar Kişisel Marka Danışmanı

İrem Sefa Yayımlar
Kişisel Marka Yaratıcısı

Hakkımda

Profesyonel Deneyim

Kurumsal şirketlerde (Ülker, Sabancı Grup, Tesco PLC) stratejik pazarlama ve marka yönetimi alanında 7+ sene uzmanlaştıktan sonra son olarak Ülker’de Türkiye’nin lider markalarından birinin yöneticiliğini yaptığım sırada hayallerimi gerçekleştirmek üzere istifa ederek dünyayı gezmeye karar verdim.

6 aylık dünya seyahatinden sonra Birleşmiş Milletler ortaklığıyla yürütülen InnoCampus Projesi’nde mültecilerin de dahil olduğu girişimciler için, Gaziantep, Urla ve Şile’de Girişim Hızlandırıcı Programların Proje Koordinatörlüğünü yaptım.

Daha sonra dünyanın önde gelen kişisel gelişim ve eğitim şirketi Landmark Worldwide’ın Londra Ofisi’nde uluslararası bölüm yöneticilsi olarak, Avrupa çapında 100+ kişiye performans koçluğu yaptım. Sonrasında Türkiye'ye döndüğüm hamilelik ve annelik iznim boyunca, alanında lider anne-bebek markası ebebek ile marka işbirliği gerçekleştirerek ebebek'in sosyal medya kanallarında, annelik ve hamilelik sürecinde  kendi hamilelik ve annelik serüvenimi paylaştım ve markanın stratejisine uygun içerik üreticiliği yaptım.

Hayat amacıma hizmet eden anlamlı bir kariyer yaratmak için sahip olduğum, tüm yetenek, deneyim, tutku, misyon ve güçlü yanları değerlendirirken, benim için noktalar iş hayatında kadınlar için kişisel marka danışmanlığı yapmakta birleşti. Önce kendi kişisel markam üzerinde çalışmaya başladım ve kişisel marka gurusu olarak bilinen William Arruda'nın "Certified Personal Branding Strategist", "Certified Digital Branding Strategist" ve "360Reach Analyst" programlarını tamamlayarak, Türkiye'de bu akreditasyona sahip tek kişisel marka danışmanı oldum.

İnsanların bu dünyaya getirdiği benzersiz hediyeyi ortaya çıkarmanın en etkili yolunun kişisel markalaşma olduğuna inandığım için, kişisel markalaşmanın gücünü daha geniş kitlelere yaymak amacıyla

Türkiye'deki ilk ve tek Kişisel Marka Akademisi'nin kurdum. Ayrıca dünya çapında iş kadınlarının kişisel markasını güçlendirmesine destek olmak için Brand Women Leaders adında uluslararası bir network ağı kurdum.

Şu anda, marka yönetimi ve stratejik pazarlama alanında kurumsal hayatta kazandığım uzmanlığı, uluslararası alandaki performans koçluğu deneyimlerimi, hayattaki en büyük tutkum ‘kadın potansiyelini ortaya çıkarmak’ ile birleştirip, Türkiye'de, kurucusu olduğum, BrandyMe Kişisel Marka Danışmanlığı çatısı altında, yurtdışında ise Brand Women Leaders çatısı altında kadın profesyonellerin benzersiz değerini ve liderliğini ortaya koyan kişisel markalar yaratıyorum.

Sosyal Sorumluluk

Hayattaki en büyük tutkum, kadınların kendi potansiyellerini hayallerini gerçekleştirmek için kullanmaları yönünde güçlendirmek... Kendi inisiyatifimle başlattığım ve alanında uzman mentorlardan oluşan 'She Can Do it!' gönüllü mentorlük programı ile birçok üniversiteli öğrencinin kendi potansiyelini fark etmesine ve hayalleri doğrultusunda adım atmasına vesile oldum. Daha sonra içinde Boğaziçi Caz Korusu'na bağlı Boğaziçi Gençlik Korusu'nun da yer aldığı ‘We Can Do it!’ isimli bağış etkinliği gerçekleştirerek etkinliğin tüm geliriyle üniversiteli kız öğrencilere eğitim ve dil bursu sağladım. TurkishWin’de yine kız öğrenciler için gönüllü mentorlük yaptım. Halihazırda da Bizbizze Kadınlar için Destek ve Fikir Derneği'nde kadın girişimciler için mentorlük yapıyorum. Ayrıca Hackquarters'da da yine girişimciler için kişisel markalaşma üzerine eğitimler veriyor ve mentorlük yapıyorum.

Eğitim

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü dereceyle bitirdim. Aynı zamanda İngilizce İşletme Bölümü'nde çift anadal yaptım. Lisans eğitimi gördüğüm sırada Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Hollanda'da Maastricht Üniversitesi'nde Avrupa Çalışmaları Bölümü'nde eğitim aldım. Ulusların sınırlar ve kültürler ötesi birleşmesi, insanların 'bir' olması ezelden beri ilgimi çektiği için, yüksek lisansı'mı Centre International de formation Européenne'de Uluslarası İlişkiler ve Avrupa Birliği Siyaseti üzerine yaptım.

Son olarak topluma fayda yaratacak girişimler yaratmanın önemine inandığım için Oxford Üniversitesi'ne Sosyal Girişimcilik Programı'nı tamamladım.

Öne çıkma zamanı!

Hepimiz kendi benzersizliğimizle dünyaya geliyoruz fakat zaman geçtikçe kim olduğumuzu ve ne kadar özel olduğumuzu unutuyoruz. Özellikle biz kadınlar... Fayda ve fark yaratma konusunda bu kadar tutkulu olmamıza rağmen geride durmamızın sadece kendi üzerimizde değil, bu dünya üzerinde de bir etkisi var. Benim işim, kadınların dünyaya getirdikleri bu benzersiz hediyeyi ortaya çıkartmak ve dolasıyla ortak faydaya hizmet etmek. Gerçekte olduğumuz kişiyi yaşadığımızda, yarattığımız fayda ve farkla bu dünyanın çok daha yaşanılır bir yer olacağına inanıyorum.  O yüzden BrandyMe,  ve Brand Women Leaders Network, benim için bir işten ziyade, bana kim olduğumu ve neden burada olduğumu hatırlatan,

beni her gün heyecanla yataktan kaldıran bir motivasyon kaynağı!  

Ne tasadüftür(!) ki kariyer yolculuğum başından beri beni tam da bu iş için hazırlamış.  

Tüm iş hayatım boyunca harika kadınlar benim arkamda rüzgar oldu (hepsine selam olsun!),

bundan sonra da benim başka harika kadınların arkasında rüzgar olmam niyetiyle...

Kendi için ayağa kalkmış bir kadın,

tüm kadınlar için ayağa kalkmış demektir!

bottom of page